Páni, už máte vyladený svoj jarný outfit?

Pánska jarná bunda

Ženy módu milujú. Aspoň teda určite vo väčšej miere ako muži. Tí často berú obliekanie ako nutnosť a nákup oblečenia tak nechávajú plne na svojej polovičke. Vždy to tak však byť nemusí.

On je to skôr mýtus, zakorenený kdesi v minulosti. Teda, že muži príliš nedbajú na to, ako vyzerajú. Prirodzene, je normálne vyzerať ako človek a nezanedbávať sa. Normálny muž sa pozrie do zrkadla a odhalí, či je špinavý, či má pokrivený golier, či že sa zabudol oholiť.

Lenže to je len nutný základ. Našťastie sú muži – a vyskytujú sa čoraz častejšie – ktorí o svoj vzhľad dbajú viac. Zaujíma ich, čo si na seba oblečú, či sa v tom cítia dobre a či sa páčia ostatným.

Pritom nie sú tak dávne časy, kedy muži o móde ani príliš nehovorili a nechávali to na ženách. Majorita mužskej časti populácie hovorila o pánoch, ktorí sa o seba viacej starali, ako o metrosexuáloch (neskôr ako o hipsteroch).

Tejto škatuľky sa však tí, ktorí sú k sebe pozorní, našťastie do značnej miery zbavili. Väčšina mužov sa tak v súčasnej dobe vie obliecť aj bez partnerky. Získavajú tak sebaistotu a určite aj pozornosť žien na ulici. A pekné obliekanie dokáže podporiť aj charizmu. Na čo budete vystupovať z mercedesu, keď pritom budete vyzerať ako… no, nechajme tak.

Čo tak trochu zapracovať na svojom šatníku? Jar je na to ideálna príležitosť. Stačí prevetrať skrine a pozrieť sa, čo z ich obsahu už je nerelevantné pre dnešnú dobu, prípadne ste to už trebárs dva roky nemali na sebe.

Teraz frčí minimalizmus a slow fashion, čo však neznamená, že by ste nemali mať prázdny šatník. Naopak, pár pekných a kvalitných kúskov z každého typu odevu je nutnosť a základ.

Niekoľko užitočných tipov, ako si vybrať správnu prechodnú pánsku bundu

Pozrime sa teraz na jarné či prechodné bundy trocha bližšie. Prechodnými nazývame tieto bundy preto, že ich využijete v oboch prechodných obdobiach, teda okrem jari aj na jeseň. Výber strihu a celkového vzhľadu bundy necháme na vás, no dovolíme si vás trochu inšpirovať. 

Pánske prechodné bundy by mali spĺňať tri základné predpoklady, ktoré sú pre prechodné ročné obdobia naprosto nevyhnutné.

Dôležitá je ľahkosť a skladnosť, čo znamená, že jarnú bundu by ste ideálne mali byť schopní napchať do batohu vo chvíli, keď sa v priebehu dňa oteplí. Odolnosť voči vode je tiež nutnosťou, lebo na jar aj na jeseň často prší a premoknúť skutočne nechcete.

No a do tretice tu máme nadčasovosť, čo pri jarnej bunde vôbec nie je problém, ako si ukážeme ďalej. Čo je výhoda, pretože bundu skutočne nemusíte kupovať každý rok novú.

Prechodné bundy a ich typy

Jednotlivé typy jarných búnd, ktoré sa teraz nosia, majú svoj pôvod prevažne v 2. polovici 20. storočia. Nič prevratné už sa v tomto smere asi vymyslieť nedá. Ľudia sa pri trendoch radi vracajú do minulosti a inovácie síce prichádzajú, ale sú skôr kozmetické.

Úplne najstaršie z nášho výberu sú parky, ktoré už kedysi vyrábali Eskimáci z kože sobov karibu alebo tuleňov. Dnes sú materiály pre výrobu park odlišné a tie dnešné sú tiež omnoho ľahšie, ale strih ostáva približne rovnaký – teda bunda predlžená ako kabát.

Z britskej proveniencie pochádza viac typov búnd, no k tým úplne najtypickejším patria prešívané bundy (tie pôvodné mali prešívanie typu diamant) a tzv. bombery, ktoré boli populárne už na prelome 50. a 60. rokov.

Dnešné pánske bombery sú ľahšie a skladnejšie ako ich predchodcovia a prešívané bundy tiež v priebehu rokov získali veľa nových variácií.

Výrazným typom búnd sú aj rifľové bundy, ktoré sú už niekoľko desaťročí in. V dnešnej dobe sa už dávno nepovažujú za akýsi výstrelok a oblečenie undergroundu; napriek tomu svojmu nositeľovi prinášajú rebelský vzhľad.

Nielen tieto, ale aj iné bundy – napríklad koženkové zakúpite napríklad v e-shope bestlook.sk, a to v skvelom pomere ceny a kvality.