Osem vecí, ktoré v žiadnom prípade nesplachuj!

Toaleta – „drvička“ odpadu pre chudobných. Niečo spláchnuť do odtoku a neriešiť zápach či plný smetný kôš láka každého z nás. Avšak zbaviť sa odpadu práve týmto spôsobom, riskovať upchatie odpadového potrubia a hazardovať so zdravím prírody nie je dobrý nápad.

Ak by si sa rozhodol spláchnuť starú ryžu z chladničky alebo roztrhanú písomku so známkou, ktorú nechceš ukázať rodičom, mohlo by sa to zdať ako dobrý nápad. Buď ale rozumný a pretĺkaj sa životom bez toho, aby si potreboval riešiť prebíjanie odbadov. Prinášame ti zoznam 8 vecí, ktoré určite nikdy nesplachuj. 

1. Písomka so zlou známkou

Vlastne do záchoda nepatrí bez ohľadu na to, o akú známku ide a či by si ju chcel alebo nechcel ukázať rodičom.

2. Pokazené víno

Chápeme, že na zlomené víno práve nemáš chuť. Určite ťa odrádza jeho odpudivý zápach pripomínajúci dedkov kvas. Navyše by ti okrem žalúdočných problémov mohlo spôsobiť aj neznesiteľnú bolesť pankreasu. Ale mysli tiež na iných. Veď prečo by mali ryby v riekach, do ktorých ústi tvoj odtok, piť pokazené víno?

Keď už, tak im spláchni nejaký polosuchý Cabernet z Karpatských vinohradov. Keď si ty môžeš dopriať kvalitné víno, prečo by sa oni mali uspokojiť s druhou triedou?

3. Text novoročného prejavu Andreja Danka

Ďalšia zo zbytočných vecí, ktorá sa ti povaľuje na stole bez akéhokoľvek využitia, ale spláchnuť ju nie je správne. Démonický predmet na úrovni horcruxu z Harryho Pottera nie je bežným odpadom a nemal by si s ním zaobchádzať bezstarostne.

Listín tohto charakteru je potrebné zbaviť sa rituálnym spálením za splnu mesiaca pri zvukoch tvorby hudobnej skupiny Katarzia.

4. DVD Shrek 1

Niektoré kanalizačné odtoky ústia do mora, niektoré do oceánu a nájde sa jeden – dva, ktoré ústia aj do močiara v bažinách obývaných zlobrami. A ako by sa taký zlobor cítil, keby mu k chatrči priplávalo polámané doškriabané DVD o jeho živote a dobrodružstvách?

Neprispievaj zbytočne k depresiám zlobrov a prebytočné nosiče dokumentujúce ich príbehy radšej venuj deťom, ktoré o nich možno ešte nepočuli.

5. Plasty

Plasty sú vo všeobecnosti zlé, tak sa ich aspoň zbav ekologickým spôsobom a vyhoď ich do žltého kontajnera pri dome. Plasty v moriach každoročne spôsobujú obrovské škody na životoch morských živočíchov a čistote vody. Tak to skúsme obmedziť, kde sa len dá. Pristupuj k triedeniu odpadu zodpovedne a odmení ťa matka príroda aj tvoj prietočný odtok odpadu.

6. Cigaretové špaky

Naozaj si o sebe myslíš tak veľa, že kvôli ožužlanému papieriku minieš 5 litrov vody na spláchnutie? Nie je oveľa rozumnejšie a jednoduchšie ich uhasiť v popolníku a na mieste na to určenom?

Okrem toho, že jašterom žijúcim v kanalizačných potrubiach dobrovoľne poskytneš svoje DNA, veľmi neefektívne spotrebuješ množstvo vody, ktoré si inak mohol využiť ako náplň do vodných pištolí. A čo znie ako väčšia zábava? Splachovanie špakov, prebíjanie odpadov alebo super mega vodný zápas s tvojimi kamošmi?

7. Penové hračky

Penové predmety, sa zvyčajne pri kontakte s vodou nafúknu a môžu tak upchať odtok. A fakt, kámo – prebíjanie upchatého odtoku nie je žiadna sranda.

8. Staré sviečky z auta, pretože logika

Splachuje sa len to, čo sa splachovať má. Všetko ostatné patrí do koša, do kontajnera, do zberného dvora alebo niekam, kde kvôli zbaveniu sa hŕstky odpadu neminieš litre vzácnej vody.
Ak už si zodpovedný študent, karierista, rodič či šofér, buď aj zodpovedný nesplachovač a obmedz to, čo netreba. A pamätaj: Tri zbytočné spláchnutia, pol hodina drhnutia!