Laboratórne váhy: pre najpresnejšie merania

laboratórna váha

Potrebujete zvážiť akúkoľvek drobnú vzorku prakticky čohokoľvek a to s čo najvyššou presnosťou? V tom prípade bude pre vás správnym riešením laboratórna váha, ktorej sa tiež hovorí aj analytická váha. Tá má celkom malú váživosť, čo však nie je na škodu, lebo veľmi malý je aj dielik s hodnotami od 0,1 do 0,01 mg.

To je prakticky úplné minimum, ktoré s bežne dostupnými váhami možno zvážiť. Lenže s takými drobnými množstvami vznikajú aj drobné odchýlky, ktoré ale vo výsledku dosť ovplyvňujú meranie.

Ochrana eliminujúca externé vplyvy spôsobujúce odchýlky pri vážení

Predstavte si, že chybný výsledok váženia môžete dosiahnuť už len tým, že je v miestnosti slabý prievan. Aj preto bývajú analytické váhy osadené buď ochranným štítom alebo špeciálnou komorou, v ktorej prebieha váženie, aby boli vonkajšie vplyvy čo možno najviac eliminované.

A to nielen závan vzduchu, ale aj otrasy alebo elektromagnetické žiarenie. Práve elektromagnetické žiarenie či statickú elektrinu možno eliminovať až o 99 percent s využitím príslušenstva laboratórnej váhy v podobe ionizátoru.

Ten prípadný elektrický náboj meranej vzorky neutralizuje. Elektrický náboj je jedným z faktorov, ktoré váženie relatívne malých vzoriek ovplyvňujú asi najviac.

Interná kalibrácia ako extra funkcia

Kalibráciu je nutné vykonávať pri všetkých typoch váh, ale pre laboratórne váhy je tento postup azda najdôležitejší. A tiež najčastejší. Váhu je treba kalibrovať preto, aby nevykazovala chybné výsledky kvôli chybnému nastaveniu.

Kalibráciu poznáme buďto externú, ktorá prebieha s využitím kalibračných závaží, prípadne internú, ktorá celý postup nastavovania výrazne uľahčí.

Dôležitý TIP: Kedy treba urobiť servis váhy?

Váha s funkciou internej kalibrácie v sebe obsahuje snímač, ktorý je možné automaticky zaťažiť zabudovaným závažím, skrytým v tele váhy. Bez toho, aby do celého procesu musel zasiahnuť používateľ. Kalibráciu tak možno nastaviť aj na určitý čas, predovšetkým vtedy, kedy sa samotná váha nepoužíva.

Napríklad pred začiatkom pracovnej doby nebo v čase prestávky. Dôležité je, že sa ušetrí čas. Čo v konečnom dôsledku zaplatí internú kalibráciu, ktorá pri laboratórnych váhach býva často za príplatok.

Možných extra funkcií je viac

Možných príplatkových funkcií laboratórnych váh je však viac. Tieto prístroje dokážu zobraziť aj informácie, ktoré by ste od nich možno nečakali. Tak napríklad stanovenie hustoty váženej vzorky.

Hustotu je možné zistiť pomocou špeciálnej súpravy na stanovenie hustoty, ktorá býva dodávaná ako príslušenstvo k laboratórnym váham. Takto dokážete stanoviť hustotu kvapalín, pevných látok aj poréznych materiálov.

Hustotu zvážite tak, že ju porovnávate s vopred stanoveným médiom, najčastejšie vodou. Niektoré modely analytických váh majú naprogramované hodnoty hustoty pre vodu a teploty medzi 10 a 30 stupňami Celzia.

Ďalšou zaujímavou funkciou je dynamické váženie, ktoré vie relatívne presne zvážiť nestabilné vzorky typu kvapalných látok či laboratórnych zvierat. Ale máme tu napríklad aj percentuálne váženie, počítanie kusov, receptúra či akumulácia a ďalšie.

Spomenúť musíme aj nastavenie pipety, ktoré je možné vykonať pomocou špeciálnej súpravy pre kalibráciu. Touto súpravou sa meria presnosť pipety, pričom sa tu opäť porovnávajú údaje s vodou pri teplote medzi 10 a 30 °C. Okrem toho tu však musíte zadať aj hodnotu pre atmosférický tlak, ktorý tiež ovplyvňuje výsledok.

Analytické váhy však nie sú určené pre meranie hmotnosti objemnejších vzoriek, pretože ich vážiaca plocha je povedzme trochu kompaktná. Napriek tomu ponúka veľa možností využití, a to nielen v laboratóriách.

V eshope digitálne-váhy.sk si svoju novú laboratórnu váhu nielen vyberiete, ale zároveň vám poradíme, ako si takú váhu vybrať. Ak si niečím nie ste istí, kontaktujte prevádzkovateľa eshopu.