Čo určite nikdy nesplachujte

Problém s uchatou toaletou. Upchatý záchod.

Upchatý záchod je pohroma, ktorej sa chceme dozaista radšej všetci vyhnúť. Niekedy si však o problém priam koledujeme. Vyhodením odpadu do záchoda. Toaleta nie je smetný kôš. Ako rozumne zaobchádzať s odpadom, ktorý už každý z nás pravdepodobne spláchol aspoň raz v živote a do toalety jednoznačne nepatrí?

Môže za to viacero vecí. Nikto nás nikdy nenaučil, ako správne triediť odpad a už vôbec nie, čo nevyhadzovať do toalety a nesplachovať. Častokrát je to naša nevedomosť a neznalosť faktov. Veľa z nás má však nesprávne zaužívané návyky a do toalety tak putuje niečo, čo by tam putovať nemalo. Niečo, čo môže spôsobiť problém, ktorý vyrieši iba čistenie kanalizácie.

V neposlednom rade sa jedná aj o našu pohodlnosť a lenivosť, zaobchádzať z odpadom správne. Jednoducho ho hodíme do toalety, spláchneme a odpad je navždy preč! Je tomu ale naozaj tak?

Splachujte iba toaletný papier
Splachujte iba toaletný papier

Obľúbené zlozvyky z kuchyne

Mnoho z nás miluje varenie a v kuchyni trávi nemalú časť svojho dňa. Dokonca mnoho z nás vie, ako správne recyklovať a v odpadkovom koši pod kuchynskou linkou má minimálne dve či tri nádoby namiesto jednej na všetko. Niektorí z nás už objavili dokonca aj domáci kompostér. Papier, plast a komunálny odpad. No priznajme si, že niektoré veci jednoducho v smetnom koši nechceme.

Po vyprážaní či fritovaní nám častokrát zvýši horúci olej a nastáva otázka, čo s ním? Najčastejším postupom domácností je spláchnuť ho. A pozor, to je chyba! Olej síce vyzerá ako tekutina, no pri určitej teplote mení svoje skupenstvo a okrem toho, že je tento postup nepriaznivý pre životné prostredie, vám celkom jednoducho môže upchať odpadové potrubie.

Tento istý postup platí tiež pre akékoľvek iné zvyšky potravín či žuvačky. Máte doma moderný kávovar, ktorý kávu precízne namelie a pripraví? Odpad z kávovaru taktiež nikdy nesplachujte!

Použitý olej z varenia
Zvyšky použitého oleja z varenia nevylievajte do výlevky.

Pozornosť zvýšte najmä v kúpeľni

Tak, ako sa u nás sprchuje a splachuje pitnou vodou, sa v niektorých krajinách robí úžitkovou. A tak, ako je u nás bežné hodiť toaletný papier po použití do toalety a spláchnuť, je v iných krajinách neprípustné. Ak mal niekto šťastie navštíviť exotické Thajsko či Indonéziu, vie o čo sa jedná.

Toaletný papier, takisto ako tampóny, vatové tyčinky, papierové utierky či použitú zubnú niť určite nesplachujte. V odpadovom potrubí nasiaknu vlhkosť a zaseknú sa, pričom pri ďalšom spláchnutí na seba naviažu napríklad vlasy či ďalší papier a vaše potrubie je zrazu upchaté. Nehovoriac o tom, aká je za krtkovanie cena a ako takéto splachovanie odpadkov zaťažuje prírodu. 

To isté platí aj pre rodičov, ktorých láka zbaviť sa použitej plienky jednoduchým spláchnutím a viac sa ňou už nezaoberať. Nerobte to. Vyskúšajte extra odpadkový kôš hneď vedľa toalety, vyhradený na vyššie spomenuté veci. Je to jednoduché a vaše odpadové potrubie vám za to poďakuje.

Čo ste možno nevedeli

Našu pozornosť si na tému splachovania zaslúži ešte pár vecí. Patríte medzi fajčiarov alebo občas hostíte návštevu, ktorá si na balkóne rada zapáli? Nepríjemne zapáchajúci popolník s cigaretovými ohorkami je po skončení najjednoduchšie zaniesť do kúpeľne a spláchnuť dolu potrubím.

Použité filtre cigariet obsahujú nesmierne množstvo toxínov a navyše v potrubí plávajú na hladine, čo opäť môže spôsobovať upchatie odpadového potrubia.

Podzemnú vodu po spláchnutí extrémne kontaminujú aj akékoľvek lieky, ktoré vám zostali v lekárničke a už ich nespotrebujete. Spláchnuté kvapky či tabletky zabíjajú prospešné baktérie a preto do toalety naozaj nepatria.

Ak doma chováte mačky, pravdepodobne viete, že podstielka a odpad po vašom miláčikovi do toalety taktiež nepatrí. Môže vás zmiasť, že sa jedná o výkaly, no podstielky sú nebezpečné pre vodu a aj pre kanalizačné potrubie.

To nie je všetko

Do toalety samozrejme nepatrí viac vecí. Snažili sme sa spomenúť tie, ktoré však do nej bežne vhodíme bez toho, aby sme vedeli, že to nie je správne. Cieľom správneho splachovania je ochrániť vašu domácnosť a šetriť našu planétu, aj vlastné financie. Ak stále nemáte jasno v tom, čo do záchoda nepatrí, prečítajte si článok Osem vecí, ktoré v žiadnom prípade nesplachuj! Vyskúšajte naše tipy v praxi a presvedčte sa, že správať sa zodpovedne vôbec nie je zložité a stačí iba trochu chcieť.