Benefity krytov na radiátory

Radiátor v interiéri

Kryt na radiátor je detailom, na ktorý sa pri plánovaní interiéru často zabúda. Pritom ide o záležitosť, ktorá má viaceré výhody, a to nielen z hľadiska interiérového dizajnu, ale napríklad aj z hľadiska bezpečnosti.

Kryty na radiátory sa začali vyvíjať súbežne s ústredným kúrením. V časoch, kedy ľudia kúrili kachľami a podobnými lokálnymi zdrojmi, sa na vzhľad až tak nehľadelo. Lenže počiatkom 20. storočia už ľudia nechceli robiť kompromisy, a tak sa zistilo, že práve radiátor kazí estetickú stránku interiéru asi najviac.

Najmä ak ste vtedy nechceli ladiť byt do industriálneho štýlu. Takže sa prešlo ku krytom, ktoré sa lepšie dokázali zjednotiť s nábytkom.

Ako je to s krytmi na radiátory, keď ide o bezpečnosť

Okrem toho však kryty na radiátory dodnes majú aj iné výhody. Jedným z faktorov je aj lepšia bezpečnosť v rodinách, ktoré majú malé deti.

Keď sa dieťa udrie o radiátor, často to dosť bolí. Ale niektoré deti sú veľmi zvedavé a tak je kryt na radiátor aj zárukou toho, že sa nedostanú k regulačnej hlavici radiátora.

Ďalej sa môžete rozhodnúť, či chcete kovový alebo drevený kryt na radiátor. Ak si zvolíte kovový, mal by mať zaoblené hrany, lebo s ostrými hranami sa celkom anuluje bezpečnostná stránka veci. Pri drevenom kryte to zase tak preháňať nemusíte – veď ani váš nábytok asi zaoblené hrany nemá.

V neposlednom rade by rodičia detí mali vyberať také kryty radiátorov, ktoré majú tú správnu veľkosť prieduchov. V prípade perforovaných krytov by mali byť prieduchy dostatočne malé na to, aby sa do nich nevošiel detský prst.

Pri iných typoch krytov na radiátory by zase medzery medzi doskami nemali byť príliš široké, aby sa do nich nevošla detská hlavička.

Kryty na radiátor majú aj iné výhody

Kryty na radiátory však majú aj iné výhody. Jednou z nich je aj vyššia efektivita kúrenia. Za predpokladu, že máte izolované múry, sa teplo akumulované pod krytom rovnomernejšie distribuuje v priestore.

Dôležitou stránkou veci, ako sme si už povedali, je aj otázka dizajnu. Moderné drevené kryty na radiátory lepšie odpovedajú vzhľadu nábytku a nevyzerajú tak nepekne ako kovové dosky samotných radiátorov. Samozrejme dnes máte možnosť zohnať si aj dizajnový radiátor podľa svojho vkusu, ale vyšlo by vás to na oveľa viac peňazí.

Pri dizajne je treba spomenúť aj fakt, že bežný kryt na radiátor výrazne rozšíri plochu parapety. Čo znamená viac priestoru na kvety, sošky, poháre zo športových pretekov a ďalšie artefakty. Snáď len na sviečky nie.

Kryt na radiátor vyrobíte aj svojpomocne

Kryt na radiátor si samozrejme môžete vyrobiť aj svojpomocne, ak ste šikovní domáci majstri a samozrejme na to máte vhodné ručné náradie. Čo sa týka dizajnu, môžete sa inšpirovať na internete, kde je dnes rôznych tipov viac než dosť.

Čo sa týka materiálu, tu odporúčame hlavne masívne drevo alebo preglejku, ktorá sa dá dobre tvarovať.

Okrem dizajnu je dôležitá aj veľkosť. Ta by mala byť s rezervou o niečo väčšia ako samotný radiátor, aby sa malo kde akumulovať teplo. Tiež by ste si mali zachovať prístup k regulačnej hlavici radiátora, aby ste mohli regulovať výkon ústredného kúrenia.

Môžete tak urobiť buď tak, že k hornej doske (parapete) krytu pridáte pánty, alebo na bočnú stranu krytu pridáte malé dvierka. Prieduchy môžete vyriešiť buďto doskami (či už horizontálne alebo vertikálne usporiadanými), alebo kovovou mriežkou s pravidelnými dierkami, vyrobenou napríklad z hliníku.

Výroba vlastného krytu na radiátor je možnosťou pre tých, ktorí majú dostatok času aj priestoru na prácu. Ak vám chýba čas alebo energia, je lepšie si kryt na radiátor kúpiť už hotový. Zoženiete ho napríklad v e-shope denny.sk, kde je k dispozícii veľa možností – vzhľadových aj veľkostných.

Hotový kryt oveľa rýchlejšie zložíte, budete ho mať s dodaním až domov a nemusíte riešiť, čo robiť so zvyškami materiálu.

Viac informácii o krytoch na radiátory, ďalšie užitočné články, odporúčania, kvalitné výrobky a odborné poradenstvo nájdete na stránke denny.sk, prevádzkovanú spoločnosťou Denny Trans s.r.o.