Ako na výber turistickej bundy na zimu

Zimná bunda

Leto a zima sú odlišné najmä v tom, že v druhom spomínanom období nemôžete na turistiku vyraziť len tak v hocičom. Teda neodporúča sa to ani v tom lete, ale vtedy aspoň nemá nevhodné oblečenie také potenciálne zdravotné následky. V lete prosto prežijete aj to, keď von vybehnete nahí.

Okrem iného je pri zimnom pohybe vonku je mimoriadne dôležitá vhodná vrchná vrstva oblečenia. Zimné outdoorové bundy však existujú vo viacerých variantoch – líšia sa predovšetkým v materiáloch, ktoré majú rôzne špecifiká a hodia sa pre rôzne príležitosti.

Výber turistickej bundy na zimu však záleží hlavne na vašich preferenciách a samozrejme aj sympatiách ku konkrétnemu modelu. Z čoho všetkého teda môžete vyberať vrchnú vrstvu turistického oblečenia na zimu?

1. Fleece

Fleece či tiež flís je syntetický materiál, ktorý je nám už dlhšie dobre známy. Rovnako ako v iných prípadoch, aj tu postupne pribúdajú nové funkcie a technológie, ale základ je stále rovnaký. To znamená jeden konkrétny druh polyesteru, ktorý je veľmi ľahký a zároveň má veľmi dobré izolačné vlastnosti.

Vďaka tomu môžete bundu alebo mikinu z neho kľudne zbaliť do batohu, keď sa oteplí. Pre väčšinu ľudí je flís príjemný na dotyk, a tak ho môžeme odporučiť takmer každému.

Vzhľadom k uvedeným izolačným vlastnostiam a dobrému odvádzaniu vlhkosti je flís možné využívať v chladnom a vlhkom počasí. Tento typ umelého vlákna je tiež veľmi odolný, a tak sa využíva aj pri extrémnych športoch, napríklad aj pri horolezectve.

Značka Columbia má v svojom portfóliu fleecového oblečenia tiež bundy z prémiových materiálov, ktoré sú označené ako POLARTEC a POLARTEC ALPHA.

2. Polyester

V druhom bode sa pozrime na polyester ako taký, z ktorého sa vyrábajú hlavne vetrovky, teda inak „windbreakery“. Tie sú tiež veľmi ľahké – dokonca ľahšie než bundy z predchádzajúcej kategórie – a tak sa až toľko nedajú považovať za zimné.

Aj tak účinne chránia pred chladom a ak je skombinujete s vhodnou druhou vrstvou, môžete ich vytiahnuť aj pri športových aktivitách v najchladnejšom období roka. Perfektné sú napríklad vtedy, keď neočakávate príliš nízke teploty (pod nulou), ale súčasne predpokladáte, že by cestou mohlo začať pršať.

3. Špeciálne izolačné materiály

Aj Columbia má v svojej ponuke špeciálne izolačné materiály, ktoré sú buď prírodného alebo umelého pôvodu a majú rôzne marketingové označenia. Zimnú outdoorovú bundu si od Columbie môžete kúpiť v páperovom prevedení, ktoré je však prirodzene najdrahšie.

K lacnejším, ale stále veľmi účinným variantom patria umelé materiály ako Omni-Shield™, Omni-Wick™, Polartec® a ďalšie.

Je úplne jedno, o aký materiál sa konkrétne jedná, no v každom prípade by kvalitná (a nielen športová) zimná bunda mala zahŕňať tri vrstvy.

Tá spodná by mala zadržovať teplo, ktorým si „kúri“ vaše telo, a súčasne odvádzať telesnú vlhkosť. Tá stredná by mala hriať a nakoniec tá vrchná by mala byť vodeodolná a mala by byť dostatočnou ochranou proti vetru.

4. Softshell

„Softshellka“ je už vžitý pojem, ktorý je v zásade synonymom funkčnej bundy. Tento umelý materiál efektívne odvádza pot od tela a vybrať si tu môžete z dvoch variantov. Buď si zvolíte membránovú bundu alebo nemembránovú. Rozdiel spočíva v tom, že tá druhá je priedušnejšia, ale určená skôr do vyšších teplôt.

5. Omni-Heat™ Thermal Reflective 3D

A nakoniec jedna špecialita z dielne značky Columbia. Materiál, ktorý telesné teplo vracia, teda odráža späť k používateľovi. Tkanina obsahuje množstvo drobných hviezdičiek zo striebornej termo-reflektívnej fólie.

Vo variante 3D je táto fólia trojrozmerná a vďaka tomu ešte účinnejšia ako doposiaľ. Tretí rozmer so sebou totiž prináša aj vzduchovú medzeru pod spodnou vrstvou, čo znamená ďalšiu úroveň izolácie.

V internetovom obchode columbiashop.sk nájdete viac informácii o kvalitnom outdoorovom oblečení a výbave, užitočné články, odporúčania, kvalitné výrobky a odborné poradenstvo.